صفحه نخست
نقشه سایت
ارتباط با ما
پیوندها
پست الکترونیک
اتوماسیون اداری
ارتباط مستقیم با مدیرکل
سامانه نظارت
دریافت rss
کلمه کاربری رمز عبور
مایلم هم اکنون عضو شوم رمز عبور را فراموش کرده ام


ثبت نام سهام عدالت کارگران ساختمانی و فصلی
مدیر کل کار و امور اجتماعی از راه اندازی سامانه ثبت نام از کارگران ساختمانی و فصلی برای دریافت سهام عدالت خبر داد.

حسین حیدری ضمن اعلام این خبر گفت: نظام نامه فرآیند شناسایی و ثبت نام اولیه کارگران فصلی و ساختمانی برای واگذاری سهام عدالت به ادارات کل کار و امور اجتماعی ابلاغ شد.

حیدری افزود: هم اکنون لینک مربوط به سامانه ثبت نام کارگران ساختمانی و فصلی که از اولین گروه های مشمول دریافت این سهام هستند در سایت اداره کل کار و امور اجتماعی استان بوشهر به آدرس www.kar-bushehr.com قابل مشاهده و ورود است.

وی تعاریف کلی در مورد کارگران فصلی و ساختمانی را به شرح ذیل عنوان کرد:

کارگر: به موجب ماده 2 قانون کار، کارگر کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق السعی اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می کند.

کارگر فصلی: کارگر فصلی کسی است که در فعالیت های فصلی به کار اشتغال داشته باشد.

کار فصلی: فعالیتی است که بنا به ماهیت خود در مقاطع مشخص و معینی از سال انجام می شود.

کارگر ساختمانی: بر اساس ماده 1 قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی مصوب 9/8/86 مجلس شورای اسلامی، به کارگر شاغل در کارهای ساختمانی اعم از ایجاد یا توسعه ساختمان، تجدید بنا، تعمیرات اساسی و یا تخریب مربوطه به ساختمان اطلاق می گردد.

مدیر کل کار و امور اجتماعی استان بوشهر به چند نکته مهم که کارگران باید بدانند اشاره کرد و گفت مشمولان این مرحله از واگذاری سهام عدالت عبارتند:

ü      از کارگران فصلی و افراد تحت تکفل آنان.

ü      کارگران ساختمانی و افراد تحت تکفل آنان.

ü      حداکثر افراد مورد احتساب در یک خانوار برای توزیع سهام عدالت 5 نفر است و در صورتی که تعداد افراد خانوار بیش از 5 نفر باشد، سهام تخصیصی بین همه اعضای خانوار توزیع خواهد شد و از این بابت سهام اضافه ای تعلق نخواهد گرفت.

ü      در صورتی که کارگران در مراحل قبل سهام عدالت دریافت نموده یا براساس آئین نامه نحوه واگذاری سهام ترجیحی مصوب 20/12/87 از مزایای سهام ترجیحی برخوردار شده باشند، امکان بهره مندی مجدد از مزایای سهام عدالت را ندارند.

ü      تکمیل فرم الزاما به منزله سهام دار شدن نیست.

ü      از مراجعه حضوری و ارائه فرم ثبت نام اینترنتی به وزارت کار و امور اجتماعی و ادارات کل کار و امور اجتماعی استان ها به صورت دستی خودداری شود.

ü      پس از اتمام مراحل ثبت نام کد رهگیری را یادداشت نموده تا در مراحل پیگیری از آن استفاده نمائید.

ü      ثبت نام صرفا به صورت اینترنتی انجام می شود.

ü      قبل از ورود به صفحه ثبت نام اینترنتی شناسنامه و کارت ملی خود و افراد تحت تکفل، کدپستی محل سکونت خود و تاییدیه مبنی بر کارگر فصلی یا ساختمانی بودن را جهت اسکن و ارسال در زمان ثبت نام به همراه داشته باشید.

تبصره 1: دارندگان کارت مهارت از سازمان آموزش فنی و حرفه ای می توانند به جای اسکن و ارسال فرم تاییدیه کارگر فصلی یا ساختمانی نسبت به اسکن و ارسال کارت مهارت اقدام نمایند.

تبصره 2: کارگران فصلی یا ساختمانی بیمه شده توسط سازمان تامین اجتماعی می توانند به جای اسکن و ارسال فرم تاییدیه کارگرفصلی یا ساختمانی کد شناسایی بیمه خود را در فرم اینترنتی ثبت نام وارد نمایند.